Jak prawidłowo zadbać o zdrowie psychiczne? Jaki wpływ na organizm mają napoje energetyczne? Odpowiedzi na te, jak i inne pytania poznała dziś słupska młodzież. Dobrostan uczniów – zarówno psychiczny, jak i fizyczny – był tematem konferencji zorganizowanej w Zespole Szkół Agrotechnicznych.
To już druga konferencja poświęcona zdrowiu uczniów zorganizowana w słupskim „Rolniczaku”. W tym roku tematem przewodnim spotkania był szeroko rozumiany dobrostan uczniów.
- Ten dobrostan jest w tej chwili tematem, który wynika z priorytetów Ministra Edukacji Narodowej i z wszystkich zagadnień, o których szeroko dyskutuje się w mediach. Na konferencji przewidzieliśmy trzy panele dyskusyjno-wykładowe prowadzone przez specjalistów – panią psycholog Annę Pawluk-Bemowską i dietetyka pana Tomasza Piekarskiego, który zajmuje się immunologią i genetyką człowieka. Głos zabrali także uczniowie szkoły – mówi Iwona Wojtkiewicz, dyrektor „Rolniczaka”.
- W tym roku konferencję poświęciliśmy dobrostanowi ucznia. Nie bez powodu mówi się, że szkoła jest drugim domem, w którym młodzież spędza bardzo dużo czasu, dlatego umiejętności społeczne, jakie nabywają tutaj pomagają się im kształtować. Oprócz tego, że mówiliśmy o stanie psychicznym, relacjach między uczniem a rodzicem, poruszyliśmy temat spożywania energetyków w szkołach. Jest to bardzo nagminne, a młodzież nie daje sobie przemówić do rozumu, jak bardzo takie napoje są szkodliwe – mówi Elżbieta Soroka z „Rolniczaka”, koordynatorka wydarzenia.
To właśnie uczniowie ZSA zdobytą w szkolnych ławkach wiedzę przekazywali młodszym kolegom i koleżankom ze szkół podstawowych. Na wydarzenie zaproszono młodzież z SP4, SP6, SP7 i SP10.
- W całą akcję została zaangażowana klasa żywieniowa. To oni postanowili stworzyć filmiki edukacyjne, które pomogą młodszym przyswoić cenną wiedzę – mówi Soroka
Jedną z reżyserek była Michalina Kołosowska z klasy piątej na kierunku technik żywienia.
- Klasa piąta, jak i te młodsze były zaangażowane przez ostatnie tygodnie w nagrywanie, zdobywanie materiałów i rekwizytów, aby filmiki były jak najbardziej atrakcyjne dla odbiorcy. Pokazujemy jak energetyki na nas wpływają, co wchodzi w ich skład i jaką wyrządzają szkodę. W sumie nagraliśmy trzy filmiki. Kolejny był na temat picia wody. Moim zdaniem wyszło super – cieszymy się, ze udało nam się zdobyć wsparcie takich osób, jak dietetycy. Mamy nadzieję, że przyniesie to rezultaty dla młodzieży i wyniosą coś z tej konferencji – mówi Michalina.
Dobrostan uczniów do poprawy
Jak ocenia dyrektor „Rolniczaka”, wciąż duża liczba młodych ludzi wymaga pomocy nie tylko ze strony dietetyków, ale też psychologów.
- Jest grupa młodzieży, która świetnie sobie radzi w rzeczywistości, w której funkcjonujemy. Jest też niestety duża grupa, co widać na co dzień, która ma problemy, nie radzi sobie i wymaga pomocy ze strony specjalistów – zaznacza Iwona Wojtkiewicz.
Z kolei Michalina twierdzi, że wśród jej koleżanek i kolegów rośnie świadomość na temat zdrowego trybu życia, między innymi dzięki wartościowym zajęciom w szkole.
- Każdemu zdarza się zjeść coś zdrowego. Nie ograniczamy się przez całe życie. Widzę po sobie i po znajomych z klasy, że ograniczyliśmy niezdrowe nawyki żywieniowe, patrząc z perspektywy czasu. Kiedy jest się w klasie żywieniowej, na początku nie ma się zielonego pojęcia na temat zdrowego trybu życia. Z biegiem czasu zagłębiamy się w temat fast foodów, przetworzonej żywności, żywności GMO, zdobywając wiedzę przekazywaną od nauczycieli. A w „Rolniczaku” mamy bardzo kompetentnych mentorów, którzy przedstawiają wszystkie aspekty zdrowego żywienia – twierdzi Michalina.
źródło artykułu i zdjęć: https://gp24.pl/zamiast-energetyka-wypij-wode-konferencja-o-zdrowiu-uczniow-w-slupskim-rolniczaku/ar/c1-18940931
autor: Wojciech Lesner GP24.pl