foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witaj na stronie Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kształcenia oraz aktualnościami szkolnymi.

Nauczyciele przedmiotów żywieniowych zapraszają uczniów kierunków żywieniowych do wzięcia udziału w konkursie "KULINARNY SPECJAŁ DOMU". Zadaniem będzie przygotowanie potrawy, którą uważacie za szczególnie ważną i lubianą w Waszych domach, którą nazwalibyście „specjałem domu”. Szczegóły w regulaminie konkursu. Wszelkich dodatkowych informacji udzielają opiekunowie konkursu: Janina Woźnicka i Joanna Dulemba.

Regulamin konkursu

1. Organizatorem Konkursu Gastronomicznego jest Zespół Szkół Agrotechnicznych w Słupsku

2. Temat konkursu – KULINARNY SPECJAŁ DOMU

3. W konkursie przeznaczony jest dla uczniów kształcących się w zawodach: kucharz, technik technologii żywności oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.

4. Celem konkursu jest: 
- propagowanie zdrowej żywności i specjałów domowych
- dokonywanie oceny własnych umiejętności zawodowych
- rozwijanie zainteresowań
- rozbudzanie inicjatywy i pomysłowości

5. Za udział w konkursie uczestnicy otrzymają dyplomy oraz nagrody za pierwsze trzy miejsca.

6. Uczestnicy konkursu sami kupują produkty i elementy dekoracyjne, samodzielnie przygotowują specjał w domu i gotowy przynoszą do szkoły.

7. Szkoła zapewnia nakryty stół bankietowy do prezentacji potraw oraz stanowisko do podgrzania lub wykończenia specjału.

8. Każdy uczestnik przynosi jedną potrawę.

9. Każdy uczeń może otrzymać 6 pkt. za estetykę i sposób podania potrawy, 6 pkt. za dobór i jakość zdrowych surowców i 6 pkt za walory smakowe. Można uzyskać 18 pkt.

10. Konkurs odbędzie się 11 października o godzinie 13.00 w pracowni gastronomicznej w Zespole Szkół Agrotechnicznych