foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witaj na stronie Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kształcenia oraz aktualnościami szkolnymi.

Szkolne Koło Caritas w naszym „Rolniczaku” zawiązało się już w zeszłym roku szkolnym, na wiosnę. Z niewyjaśnionej do dzisiaj przyczyny dekret założycielski, wystawiony wówczas przez Caritas Koszalin, zaginął. W związku z tym, oficjalną datą powstania naszego Koła jest 4 września 2019 r. W tamtym dniu nasza grupa liczyła jakieś 10 osób. Rozpoczęliśmy więc akcję powołaniową, przede wszystkim wśród nowych uczniów ZSA. Aktualnie SKC liczy 34 wolontariuszy.

Przewodniczącą została Natalia Sławska, jej zastępcą Weronika Maniec, skarbnikiem Aleksandra Zbroś, a kronikarzem i notariuszem Mariusz Roguski. Patronem Koła młodzież obwołała św. Brata Alberta Chmielowskiego, naszego rodaka. Święto Miłosierdzia Bożego przypada w tym roku 19 kwietnia. Jest to najważniejsze święto Caritas. Przyszedł więc czas na podsumowanie naszej dotychczasowej działalności. Pierwszy rok naszej pracy został zobrazowany w załączonym filmiku. Od września 2019 do kwietnia 2020 r. wyliczyć można pięć głównych inicjatyw, w które się włączyliśmy: 1. W październiku 2019 r. przeprowadziliśmy zbiórkę materiałów opatrunkowych w szkole, w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego oraz w kilku innych miejscach, w ramach zbiórki „OPATRUNEK NA RATUNEK”, której organizatorem była poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. 2. Na początku listopada połowa naszej grupy udała się z zebranymi opatrunkami do Poznania, do siedziby fundacji, i niemalże cały jeden dzień spędziła na pracy charytatywnej w tejże fundacji. 3. W grudniu włączyliśmy się w akcję „IX BOŻONARODZENIOWEJ PACZKI DLA BOHATERA”, polegającej na zbiórce produktów żywnościowych oraz chemii domowej dla kombatantów (i ich rodzin) walczących niegdyś o wolność i niepodległość Polski. Stworzyliśmy dla nich także sporą ilość świątecznych kartek. 4. Udział w ogólnopolskiej akcji „TAK! POMAGAM”, polegającej na zbiórce produktów żywnościowych dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Słupska – w koordynacji Caritas Parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego. 5. Ostatnia akcja może nie była typowo charytatywna, gdyż chodzi tu o wycieczkę integracyjną naszej grupy do Ustki, w drugim dniu Nowego Roku 2020. Niestety, panosząca się na świecie pandemia pokrzyżowała nam dalsze plany działalności, m.in. udział w kilku podobnych akcjach w Wielkim Poście. W związku z tym, jak widzicie, ten pierwszy rok działalności SKC wypadł dosyć skromnie. Za sprawą wirusa nie możemy również normalnie przeżyć Święta Miłosierdzia Bożego i w tradycyjny sposób otrzymać swoich legitymacji członkowskich SKC. No cóż, nie wszystko jednak od nas zależy. Są takie sprawy, wobec których jesteśmy bezsilni. Ufamy, że powrócimy do naszej pracy charytatywnej najprędzej, jak będzie to możliwe. Jednocześnie zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do naszej grupy. Wystarczy być uczniem „Rolniczaka” i chcieć zrobić coś dobrego dla innych. Każdy dzień jest dobry na zostanie wolontariuszem :) ŚWIĘTY BRACIE ALBERCIE – MÓDL SIĘ ZA NAMI!!!